Individual State Champions

Individual State Champions
YEAR NAME SCHOOL SPORT
2016-2017 Dustin Horter Lakota East Cross Country - Boys
2015-2016 Nick Pearson Mason Track - Boys-400 Meter Run
2015-2016 Ashley Volpenhein Mason Swimming - Girls-50 Yard Freestyle
2015-2016 Ashley Volpenhein Mason Swimming - Girls-100 Yard Freestyle
2015-2016 Abbey Esler, Allison Bloebaum, Gabby Marinelli, Ashley Volpenhein Mason Swimming - Girls-400 Yard Free Relay
2015-2016 Emily Thomas Princeton Tennis - Girls-!st Singles
2015-2016 Kellen Alsip Sycamore Golf - Girls
2014-2015 Cassidy Hicks Hamilton Tennis - Girls
2014-2015 Joshua McDonald Lakota East Swimming - Boys-500 Yard Freestyle
2014-2015 Autumn Heath Lakota East Track - Girls-100 Meter Dash
2014-2015 Ashley Volpenhein Mason Swimming - Girls-100 Yard Freestyle
2014-2015 Ashley Volpenhein Mason Swimming - Girls-50 Yard Freestyle
2014-2015 Mark Andrew Middletown Swimming - Boys-200 Yard Ind. Medley
2014-2015 Alex Taylor, Nakul Narendran Sycamore Tennis - Boys-Doubles
2013-2014 Ashley Volpenhein Mason Swimming - Girls-50 Meter Freestyle
2013-2014 Mustafa Amad, Nukul Narendran Sycamore Tennis - Boys-Doubles
2012-2013 Delaney McDowell, Lauren Wood, Erin Brush, Olivia Gauss Mason Track - Girls-3200 Meter Relay
2011-2012 Zoe Thatcher Mason Swimming - Girls-500 Meter Freestyle
2011-2012 Miguel Cepeda, Luke Tsao Mason Tennis - Boys-Doubles
2011-2012 Jalin Marshall Middletown Track - Boys-Long Jump
2011-2012 Claudia Saunders Princeton Cross Country - Girls
2010-2011 Bremma Hallum, Olivia Gale, Bridget McElhenny, Monica Lake Mason Track - Girls-3200 Meter Relay
2010-2011 Emily Wright Mason Golf - Girls
2010-2011 Zach Wills Mason Cross Country - Boys
2009-2010 Korey Ward Lakota West Golf - Boys
2009-2010 Zach Wills Mason Cross Country - Boys
2009-2010 Olivia Bergensen Mason Track - Girls-Pole Vault
2009-2010 Claudia Saunders Princeton Track - Girls-100 Meter Hurdles
2008-2009 Korey Ward Lakota West Golf - Boys
2008-2009 Ashleigh Witte, Amanda Lin Lakota West Tennis - Girls-Doubles
2008-2009 Danielle Jansen Mason Swimming - Girls-200 Yard Freestyle
2008-2009 Robert Shepherd Mason Wrestling-135 Weight Class
2008-2009 Zach Wills Mason Track - Boys-3200 Meter Run
2008-2009 Brooklyn Ridder Oak Hills Cross Country - Girls
2007-2008 Wyatt Lippert Lakota West Tennis - Boys-Singles
2007-2008 Danielle Jansen Mason Swimming - Girls-200 Meter Freestyle
2007-2008 Josh Kline Mason Wrestling-285 Weight Class
2007-2008 Zach Wills Mason Cross Country - Boys
2007-2008 Zach Wills Mason Track - Boys-3200 Meter Run
2006-2007 Amanda Burger Lakota West Cross Country - Girls
2006-2007 Bo Touris Lakota West Wrestling-112 Weight Class
2006-2007 Michael Cole, Patrick Hamning Middletown Tennis - Boys-Doubles
2005-2006 Jared Miller Lakota East Swimming - Boys-200 Ind. Medley
2005-2006 William Johnson Lakota East Track - Boys-800 Meter Run
2005-2006 Skylar Jones Middletown Track - Girls-300 Meter Hurdles
2005-2006 Brooklyn Ridder Oak Hills Cross Country - Girls
2004-2005 Mathew Peters, Chris Keefer, William Johnson, Jason Fisher Lakota East Track - Boys-3200 Meter Relay
2004-2005 Jeff See Middletown Cross Country - Boys
2004-2005 Jeff See Middletown Track - Boys-800 Meter Run
2004-2005 Jeff See Middletown Track - Boys-1600 Meter Run
2004-2005 Eric Keyes Princeton Track - Boys-Pole Vault
2003-2004 Kyle Hodges Hamilton Golf - Boys
2003-2004 Tony Johnson Lakota East Wrestling-275 Weight Class
2003-2004 Jeff See Middletown Cross Country - Boys
2003-2004 Jeff See Middletown Track - Boys-1600 Meter Run
2003-2004 Adam Becker, Michael Veatch, Malcom Tipton, Jeff See Middletown Track - Boys-3200 Meter Relay
2002-2003 Zach Flake Lakota West Wrestling-135 Weight Class
2002-2003 Jeff See Middletown Track - Boys-1600 Meter Run
2002-2003 Marc Johnson Middletown Track - Boys-100 Meter Run
2001-2002 Nick McCollum Fairfield Swimming - Boys-200 Yard IM
2001-2002 Hetag Pliev Lakota East Wrestling-189 Weight Class
2001-2002 Matt McIntyre Lakota West Wrestling-140 Weight Class
2001-2002 Marc Johnson Middletown Track - Boys-100 Meter Run
2001-2002 Tyran Thompson, Nasir Ahmad, Marc Johnson, Darrell Hunter Middletown Track - Boys-400 Meter Relay
2001-2002 Marc Johnson Middletown Track - Boys-200 Meter Run
2001-2002 Carling Coffing Middletown Golf - Girls
2001-2002 John Russell Princeton Track - Boys-Pole Vault
2000-2001 Michael Wayhoff Fairfield Wrestling-145 Weight Class
2000-2001 Lindsey Zinn Lakota East Cross Country - Girls
2000-2001 Hetag Pliev Lakota East Wrestling-171 Weight Class
2000-2001 Lindsey Zinn Lakota East Track - Girls-1600 Meter Run
2000-2001 Erik Reynolds Lakota East Track - Boys-High Jump
2000-2001 Matt McIntyre Lakota West Wrestling-135 Weight Class
2000-2001 Tyran Thompson, Nasir Ahmad, Dennis Gates, Darrell Hunter Middletown Track - Boys-400 Meter Relay
2000-2001 Carolynn McHugh Oak Hills Swimming - Girls-50 Meter Freestyle
2000-2001 Katie Schnur, Katie Hunter, Liz Schoborg, Carolynn McHugh Oak Hills Swimming - Girls-200 Meter Relay
1999-2000 Mason Ward Colerain Track - Boys-1600 Meter Run
1999-2000 Kelly Crum, Jennifer Limie, Terie Littlepage, Melissa Miller Colerain Track - Girls-3200 Meter Relay
1999-2000 Dennis Gates, Darrell Hunter, Antwaun Rogers, Gaylon Vinson Middletown Track - Boys-1600 Meter Relay
1999-2000 Dan Ketchum Sycamore Swimming - Boys-500 Meter Freestyle
1999-2000 Dan Ketchum Sycamore Swimming - Boys-200 Meter Freestyle
1998-1999 Mason Ward Colerain Track - Boys-1600 Meter Run
1998-1999 Sean Guice Lima Senior Track - Boys-High Jump
1998-1999 Omar Scrugs Sycamore Wrestling-140 Weight Class
1998-1999 Mandy Commons Sycamore Swimming - Girls-100 Meter Backstroke
1998-1999 M. Commons, L. Commons, J. Ursini, L. Bednarchik Sycamore Swimming - Girls-200 Freestyle Relay
1998-1999 Dan Ketchum Sycamore Swimming - Boys-500 Meter Freestyle
1998-1999 Dan Ketchum Sycamore Swimming - Boys-200 Meter Freestyle
1997-1998 Allison Zeiner Colerain Track - Girls-3200 Meter Run
1997-1998 Brian Godsey Lakota East Track - Boys-3200 Meter Run
1997-1998 Brian Godsey Lakota East Cross Country - Boys
1997-1998 Dan Ketchum Sycamore Swimming - Boys-200 Meter Freestyle
1997-1998 Dan Ketchum Sycamore Swimming - Boys-500 Meter Freestyle
1997-1998 Eric Pitman Sycamore Tennis - Boys-Singles
1996-1997 Adam Thomas Fairfield Track - Boys-1600 Meter Run
1996-1997 Randy Turner, Anthony Carter, Kevin Brown, Fred Price Princeton Track - Boys-400 Meter Relay
1996-1997 Mandy Commons Sycamore Swimming - Girls-100 Meter Backstroke
1996-1997 Eric Piman, Brent Sitarski Sycamore Tennis - Boys-Doubles
1994-1995 Brad Wright Fairfield Wrestling-119 Weight Class
1993-1994 Willie Wineberg Fairfield Wrestling-125 Weight Class
1992-1993 Willie Wineberg Fairfield Wrestling-112 Weight Class
1992-1993 Matt Pledger Middletown Tennis - Boys-Singles
1992-1993 Leigh Bassler Sycamore Swimming - Girls-100 Meter Backstoke
1992-1993 Brad Goldberg, Scott Marshall Sycamore Tennis - Boys-Doubles
1991-1992 Willie Wineberg Fairfield Wrestling-112 Weight Class
1991-1992 Jason Williams Princeton Track - Boys-800 Meter Run
1991-1992 Liz Neal, Leigh Bassler, Laurie Kerns, Kerry Bennett Sycamore Swimming - Girls-400 Meter Free Relay
1991-1992 Leigh Bassler Sycamore Swimming - Girls-100 Meter Backstroke
1991-1992 Brad Goldberg, Scott Marshall Sycamore Tennis - Boys-Doubles
1990-1991 Willie Wineberg Fairfield Wrestling-103 Weight Class
1990-1991 Tammy McCallum Milford Track - Girls-Shotput
1990-1991 Amy Spiegel, Allison Levy Sycamore Tennis - Girls-Doubles
1990-1991 Brad Goldberg, Scott Marshall Sycamore Tennis - Boys-Doubles
1989-1990 Carl Grove Lakota Wrestling-103 Weight Class
1989-1990 Candice Campbell Princeton Track - Girls-Long Jump
1989-1990 Greg Walker, Chuck Buchanon, Telly Anthony, Mario Allman Princeton Track - Boys-400 Meter Relay
1989-1990 Mario Allman Princeton Track - Boys-100 Meter Run
1988-1989 Jason Laflin Fairfield Wrestling-112 Weight Class
1988-1989 Shannon Danforth Princeton Track - Girls-High Jump
1988-1989 Allyson Rogers, Tanya Upthegrove, Candice Campbell, Renee Allen Princeton Track - Girls-200 Meter Relay
1988-1989 Jason Williams, Ty Pate, Joe Cooper, Gordon Benning Princeton Track - Boys-3200 Meter Relay
1987-1988 Scott Pergram Middletown Wrestling-119 Weight Class
1985-1986 Eric Schoonover, Carlton Thomas, Todd Simpson, Kevin Scott Lima Senior Track - Boys-400 Meter Relay
1985-1986 Tyrone Oliverson Princeton Track - Boys-800 Meter Run
1985-1986 Julian Wagner, Tyrone Oliverson, Alan Degraffenreid Princeton Track - Boys-3200 Meter Relay
1983-1984 Jeff Gordan Princeton Swimming - Boys-500 Yard Freestyle
1982-1983 Joni Urban Middletown Tennis - Girls-Singles
1982-1983 Jeff Gordan Princeton Swimming - Boys-500 Yard Freestyle
1982-1983 Vince Munlin, George Lawson, Nelson Hutchings, Robert Thompson Princeton Track - Boys-1600 Meter Relay
1981-1982 Scott Hinkel Fairfield Wrestling-105 Weight Class
1981-1982 Jeff Gordan Princeton Swimming - Boys-500 Yard Freestyle
1979-1980 Darrin Hill Middletown Track - Boys-300 Meter Hurdles
1979-1980 Darrin Hill, Barry James, Larry James, Keith Grace Middletown Track - Boys-400 Meter Relay
1978-1979 Chris Coffing Fairfield Wrestling-145 Weight Class
1978-1979 Darrin Hill Middletown Track - Boys-300 Meter Hurdles
1977-1978 Darrin Hill Middletown Track - Boys-300 Meter Hurdles
1976-1977 Todd Bell Middletown Track - Boys-Long Jump
1976-1977 Sharon Walker Princeton Track - Girls-100 Yard Run
1976-1977 Sharon Walker Princeton Track - Girls-200 Yard Run
1976-1977 Tracey Carey Princeton Swimming - Girls-100 Yard Freestyle
1976-1977 Tracey Carey Princeton Swimming - Girls-200 Yard Freestyle
1975-1976 Todd Bell Middletown Track - Boys-Long Jump
1974-1975 Todd Bell Middletown Track - Boys-Long Jump
1974-1975 Preston Byers, Brian England, Ron Hawkins, Fred Clear Princeton Track - Boys-1600 Meter Relay
1974-1975 Mike Whitehead Princeton Track - Boys-High Jump
1972-1973 Marlon Gates Middletown Track - Boys-180 Yard Hurdles
1968-1969 Charles Gayles Princeton Wrestling

first financial bank Cincinnati Childrens Huntington Learning Center Stevens